Výstava DIA potravín

XIX. výstava DIA potravín 2015

V poslednú májovú sobotu sa konal XIX. ročník celoslovenskej predajnej Výstavy potravín a pomôcok pre ľudí (nielen!) s diabetom. Stredisko kultúry Bratislava – Nové mesto zaplnili návštevníci všetkých vekových skupín i chutí. Od 9-tej do 14-tej hodiny si na svoje prišli diabetici, celiatici, ľudia s laktózou intoleranciou, ale aj vyznávači zdravého životného štýlu. 

Všetky fotografie z výstavy si môžete prezriet v galerií alebo po kliknutí na tento odkaz.

Vzhľadom na to, že organizátorom výstavy bolo občianske združenie Diador (zamerané na organizovanie kultúrnych, športových a edukačných podujatí), vestibul strediska zaplnili farmaceutické firmy, ktoré na náš trh prinášajú technologické novinky zo sveta diabetu: ABOTT LABORATORIES Slovakia, s.r.o., A.IMPORT SK, s.r.o., BioG, s.r.o., DIASAN, s.r.o., LOREX MEDICAL, s.r.o., MED TRUST Slovakia, s.r.o., SANOFI–AVENTIS PHARMA Slovakia a MEDTRONIC Slovakia s.r.o. Aj vďaka týmto spoločnostiam dnes naplno môžeme využívať výhody inzulínových púmp, pier a ďalších dôležitých, život uľahčujúcich pomôcok. Tomáš Popper zo spoločnosti Abbott Laboratories nám napríklad predstavil nový glukomer FreeStyle Optium Neo, vďaka ktorému môžete súbežne sledovať hladiny cukru a ketóny v krvi a zaznamenať si dávky inzulínu. Tento múdry pomocník diabetika dokáže upozorniť na trendy cukru v krvi (napríklad na hypoglykémie či hyperglykémie opakujúce sa v rovnakých časoch). 

Vo veľkej sále si návštevníci mohli vybrať zo širokého sortimentu potravín, nápojov a dia pomôcok. Výživové doplnky, nízky glykemický index, stévia, eko, bio, gluten-free, lactose-free a zdravý životný štýl. Najčastejšie skloňované pojmy. Ako nám povedala pani Anna: „S diabetom žijem už dvadsať rokov. S týmto podujatím som veľmi spokojná. Som dôchodkyňa. Človek si tu komfortne môže kúpiť (a často aj lacnejšie) mnohé produkty, ktoré sa bežne až tak ľahko zohnať nedajú. Som starý diabetik, ale dozvedieť sa niečo nové býva problém. Takže som veľmi vďačná za túto výstavu.“ Chválou nešetril ani „malý“ Andrej, ktorý nám prezradil, že „Dnes som zhrešil, lebo som si dal muffiny i zmrzlinku. Ale boli super!“ Podobných „hriechov“ sme sa dopustili mnohí, keďže dia, bezlaktózové i celiatické sorbety LuMi boli jedným z hlavných lákadiel. A veru opodstatnene! Zahanbiť sa nedali ani dve „cukrárky“ Eriky z FE Sweets, ktoré potešili nielen diabetikov, ale opäť aj tých, čo majú problém s lepkom či mliekom. Ich produkty sa totiž vyrábajú z mandľovej, ľanovej, kokosovej múky a sladia ich eritritom. 

Vystavovatelia návštevníkom priniesli staré známe „zlepšováky“ (kvapky Valovič, s.r.o., doplnky výživy VITAR Slovakia s.r.o., delikátne medy Včelárstva Dedinský, ideálne na riešenie hypoglykémií a i.), ale aj novinky na trhu (NATURIQ – čaje z morušových listov, ktoré blokujú vstrebávanie cukru do krvi, „šmakoun“ spoločnosti ALVISTAV, s.r.o. – tepelne spracovaný vaječný bielok, zdravá alternatíva sladkostí, náhrada mäsa, sóje i syru). Kompletný zoznam vystavovateľov si môžete pozrieť a inšpirovať sa na stránke www.diador.sk.

Okrem oko i žalúdok-tešivých produktov, lahodných nápojov a podporných liečiv ste sa mohli pristaviť aj pri pánovi primárovi Barákovi, ktorý ako vždy ochotne poradil a vysvetlil prípadné nejasnosti, či komplikácie. Ako tvrdí, s výstavou bol spokojný. „Tento rok je tu najvyšší alebo druhý najvyšší počet vystavovateľov. A aj napriek príjemnému počasiu sa tu zišlo dosť návštevníkov... Teší ma, keď vidím, ako si firmy rozširujú portfóliá, viaceré tradičné firmy prichádzajú na trh s novými produktmi.“ Okrem pána doktora ochotne konzultovali aj sestričky z Kramárov – Kika a Veronika. Veľký záujem budili aj Konverzačné mapy, ktorými sa zaoberá sestrička PhDr. Eva Saboová (viac informácií nájdete na www.konverzacnemapy.sk). Zaujala i prednáška Ing. Wagnera, ktorý návštevníkom objasnil „medovo-soľný“ princíp prípravy domáceho chleba. 

Ak ste neboli, škoda. O rok, na XX. ročníku výstavy sa už snáď vidíme! Pokiaľ by Vás lákala možnosť zapojiť sa i osobne, neváhajte kontaktovať hlavnú organizátorku – diadoráčku a čerstvú „bakalárku“ Veroniku Hrádekovú. Pridelí Vám prácu podľa Vášho gusta (komunikácia s vystavovateľmi, príprava, PR, grafika, promo a pod. Zdatnejším pánom umožní okúzliť dámy ich svalstvom pri nosení minerálok, zlepšiť im cyklistické či korčuliarske skóre pri roznášaní plagátov alebo získať dobrý pocit pri plnení najvšakovakejších parciálnych úloh. Nebojte sa, práca sa vždy nájde!) Či sa pridáte ako pomocník alebo návštevník, my sa už na Vás tešíme! Sledujte našu stánku, nech Vám XX. ročník neujde.

 

Členské

Členské je možné zaplatiť na číslo účtu DIADOR-u:
 
Banka: Slovenská sporiteľňa, a.s.
Suma: 10 € (bez časopisu len 5 €)
Variabilný symbol: dátum narodenia v tvare DD.MM.RRRR
Špecifický symbol: RRRR - rok, za ktorý platíte členské
Informácia: meno člena, za ktorého je platba členského (podľa tejto informácie sa priraďuje platba!)

IBAN: SK61 0900 0000 0000 1149 2338
SWIFT/BIC: GIBASKBX